Če hočeš, da ta stran bo delala pravilno, moreš omogočiti js
cela rastlina
list
cvet
sadez
×

GRANATNO JABOLKO (Punica granatum)

Območje :

park cankar


Glavne značilnosti :

Domovina granatnega jabolka je jugozahodna Azija. Iz antike dalje uspeva tudi v Sredozemlju in na Kavkazu, kamor so jo prinesli Feničani, Grki in Arabci. Zelo gojeno je v jugovzhodni in zahodni Aziji ter tropski Afriki, kjer so sušna in zmerno vlažna področja. Razvija se na suhih dreniranih tleh in sončnih legah, zaščitenih pred vetrom. Je zdrava in zelo odporna proti suši in zmernem mrazu ter parazitom. Za gojenje rabi dobro prepustno glinasto-ilovnato, zmerno in vlažno zemljo bogato s hranilnimi snovmi. Granatno jabolko je dvodomna rastlina. Pogosto zraste v košat grm. V toplejših območjih je manjše drevo, ki zraste do 6 metrov visoko. Deblo ima grmasto ali drevesasto razrast. Razmnožuje se redko s pol olesenelimi potaknjenci, ki jih posadimo v obdobje med koncem zime in koncem poletja. Rodno ime izvira iz latinskega “punicus” oz. kartažanski, ki je označevalo obalno območje v Tuniziji. Vrstno ime izvira iz latinskega “granatum” oz. s semeni. Zaradi številnih semen in briljantne rdeče barve je plod prevzel pomen dragocenega čudeža narave. To se je pojavilo v judovski, grški, babilonski, arabski in krščanski kulturi. sadezi granatnega jabolka so bili simbol poštenosti, plodnosti in bogastva. Plodovi so krasili obleke velikih duhovnikov, Salomonov tempelj in kovance. Legenda pravi, da je bilo to jabolko prvo drevo ljubezni v biblijskem raju. V antični angleščini je bilo znano kot jabolko iz Granade. Špansko mesto Granada ima v svojem grbu prav granatno jabolko, kamor so ga zanesli Mori. Kot okrasna drevesa sadijo običajno moške rastline z oranžnimi cvetovi. Rastlina cveti celo poletje in rahlo diši. Granatno jabolko sadijo zaradi plodov, ki imajo užitna semena, bogata z vitaminom C. Sok in njegov polifenolni ekstrakt imata protivirusni in protibakterijski učinek, deluje kot diuretik in rabi za pripravo »granatin«, sirupov in v kulinariki. Zaradi zdravilnih učinkovin se uporabljata tudi skorja korenin in ovoj plodov. Venčni listi se uporabljajo za osvežitev dlesni.


List :

Listi so nasprotni, podolgovati, celorobi in svetleče zeleni. Dolgi so do 7 cm, široki pa 2 cm


Sadež :

Plodovi se razvijejo iz podrasle plodnice samo na rastlinah z enojnimi cvetovi. Plod je poseben, podoben jabolku s premerom od 5 do 12 cm. Na plodu so vidni ostanki venca iz 4 oziroma 5 čašnih listov. Pod usnjato trdo, rdečo ali zeleno lupino je notranjost razdeljena na več predalov. V mesu so številna, drobna in tesno nagnetena semena. Vsako seme obdaja belo do rubinsko rdeče, zelo sočno meso.


Cvet:

Cvetovi se pokažejo junija in se razvijajo celo poletje. So 3 cm široki in dvospolni. Imajo usnjato in zvonasto čašo v obliki velikih kelihov, ki ne odpade. Venčni listi odpadejo. So oranžno rdeče barve, lahko pa tudi beli, rumeni, svetlo rožnati ali celo dvobarvni. Rastejo skupaj po tri na eni veji. Cvetovi so enojni ali polnjeni.